Competition Results-Region

2016-2017 KAPOS ELEMENTARY/MIDDLE SCHOOL
REGIONAL RESULTS

Region 2
Elementary             None
Middle School:
Small                           James Madison
Medium                     Union County
Large                           None
Super Large             Henderson North

Region 3
Elementary                     None
Middle School:
Small                                   Grayson County
Medium                            Daviess County
Large                                  Owensboro
Super Large                    Butler County

Region 3 Scholarship Winners:
Sara Allen – Ohio County High School
Kendra Dockery – Butler County High School
Riley Glenn – Daviess County High School
Rhiannon Huffines – Breckinridge County High School
Challee Shartzer – Grayson County High School

Region 4
Elementary              None
Middle School:
Small                            Bowling Green
Medium                      South Warren
Large                            Monroe County
Super Large              Barren County

Region 5
Elementary                     None
Middle School:
Small                                   East Hardin
Medium                            Bardstown
Large                                  Taylor County
Super Large                    LaRue County

Region 6
Elementary:
Small                              Tully
Large                             Farmer
Middle School:
Small                              Mt. Washington
Medium                        Eastside, White
Large                              Eastside, Blue
Super Large                Ramsey

Region 7
Elementary:
Small                                Stopher
Large                               Greathouse
Middle School:
Small                                Kammerer
Medium                         Noe
Large                                Barrett
Super Large                  Crosby

Region 8
Elementary                     None
Middle School:
Small                                   Spencer County
Medium                            East Oldham
Large                                   Shelby West
Super Large                     North Oldham

Region 8 Jane Myer Scholarship Winners:
Maranda Ward
– Trimble County High School
Ashton McGuire – Owen County High School

Region 9
Elementary                   None
Middle School:
Small                                 Summit View Academy
Medium                          Gray
Large                                 None
Super Large                   Camp Ernst

Region 10
Elementary:
Small                                  None
Large                                 Taylor Elementary
Middle School:
Small                                   Woodland
Medium                             Campbell County
Large                                   Harrison County
Super Large                     RD Campbell

Region 11
Elementary                     None
Middle School:
Small                                   Foley
Medium                             E. J. Hayes
Large                                   Morton
Super Large                     Farristown

Region 12
Elementary                     None
Middle School:
Small                                   Southern Pulaski
Medium                             Somerset Meece
Large                                   Garrard County
Super Large                     Rockcastle County

Region 13
Elementary:
Small                                   Burning Springs
Large                                   Burning Springs
Middle School:
Small                                    South Laurel
Medium                             North Laurel
Large                                   Whitley County
Super Large                     Clay County

Region 14
Elementary:
Small                                 Marie Roberts Caney
Large                                 None
Middle School:
Small                                  Chavies
Medium                            Hazard
Large                                  Estill County
Super Large                    Sebastian

Region 14 Scholarship Winners
Betty Novak Scholarship:
Cameron French
 – Wolfe County High School
Merri Kathryn Prater Scholarship:
Taylor Jones
 – Estill County High School

Region 15
Elementary:
Small                                 Pikeville
Large                                 Johns Creek
Middle School:
Small                                  Elkhorn City
Medium                           Dorton
Large                                 Johns Creek
Super Large                   Belfry

Region 16
Elementary:
Small                                      Flemingsburg
Large                                      Clearfield
Middle School:
Small                                      Rowan County
Medium                                East Carter
Large                                      Boyd County
Super Large                        Ashland

Region 16 Scholarship Winners
Virginia Murphy Top Academic Scholarship ($750):

Kaitlyn Hall – Ashland
Outstanding Cheerleader Scholarships ($500):
Whitney Nicole Porter – Ashland
Kayleigh Carver – Greenup County
Academic Scholarships ($500):
Brooke Kallner – Lewis County
Haylee Stamm – Lewis County

Video bids have been awarded to and accepted by the following teams:
Elementary Small:           Jeffersontown
                                           RG Eversole
                                           LBJ
                                           Rodburn

Elementary Large:             Big Creek
                                             Paintsville
                                             McBrayer
                                             Prichard

Small Middle:                  AB Combs
                                          Turkeyfoot

Medium Middle:            JCTMS

Large Middle:                 Millard
                                          East Jessamine
                                          Lewis County

Super Large Middle:      Russell County

2015-2016 KAPOS ELEMENTARY/MIDDLE SCHOOL
REGIONAL RESULTS

Region 1
Elementary             None
Small                           None
Medium                    None
Large                          None
Super Large            None

Region 2
Elementary             None
Middle School:
Small                           Crittenden County
Medium                     James Madison
Large                           None
Super Large             None

Region 3
Elementary             None
Middle School:
Small                           Grayson County
Medium                     Burns
Large                           Daviess County
Super Large             Owensboro

Region 3 Scholarship Winners:
Madison Blades
Veronica Hess
Briana Nix
Haley Rice
El’Agance Shemwell

Region 4
Elementary              None
Middle School:
Small                            Drakes Creek
Medium                      Russell County
Large                            South Warren
Super Large              Barren County

Region 5
Elementary                None
Middle School:
Small                              TK Stone
Medium                        None
Large                              East Hardin
Super Large                None

Libby Burr Scholarship Winners:
Michaela Brangers – Elizabethtown HS
Kelsie Edelen – Marion County HS

Region 6
Elementary:
Small                              St. Bernard
Large                             Farmer
Middle School:
Small                              Eastside
Medium                        Eastside
Large                              Zoneton
Super Large                Farnsley

Region 7
Elementary:
Small                                None
Large                               Greathouse
Middle School:
Small                                Noe
Medium                         Carrithers
Large                                Barret
Super Large                  Crosby

Region 8
Elementary                     None
Middle School:
Small                                   Spencer County
Medium                             East Oldham County
Large                                   None
Super Large                     North Oldham County

Region 9
Elementary                   None
Middle School:
Small                                 None
Medium                          Turkey Foot
Large                                 Camp Ernst
Super Large                   Conner

Region 9 Scholarship Winners:
Rachel Bowling.- Conner HS
Kasey Johnson – Boone County HS
Krista Mills – Newport HS
Olivia Niemi – Ryle HS

Region 10
Elementary:
Small                                  None
Large                                 Taylor Elementary
Small                                   Campbell County
Medium                             Harrison County
Large                                   RD Campbell
Super Large                     Bracken County

Region 11
Elementary                     None
Middle School:
Small                                   Foley
Medium                             Caudill
Large                                   E. J. Hayes
Super Large                     Morton

Region 12
Elementary                     None
Middle School:
Small                                   Bate
Medium                             Pulaski Southern
Large                                   Somerset
Super Large                    West Jessamine

Region 13
Elementary                      None
Middle School:
Small                                    South Laurel
Medium                             None
Large                                   Corbin
Super Large                     North Laurel

Region 14
Elementary:
Small                                 RG Eversole
Large                                 Marie Roberts Caney
Middle School:
Small                                  AB Combs
Medium                            East Perry
Large                                  Sebastian
Super Large                    Willard

Region 15
Elementary:
Small                                 South Magoffin
Large                                 Johns Creek
Middle School:
Small                                  Elkhorn City
Medium                           Johnson County
Large                                 Millard
Super Large                   Louisa

Jeanette Elder Scholarship:
Abigail Gannon – Belfry HS

Region 16
Elementary:
Small                                      Flemingsburg
Large                                      Prichard
Middle School:
Small                                      Rowan County White
Medium                                East Carter
Large                                      Lewis County
Super Large                       Morgan County

Virginia Murphy Top Academic Scholarship:
Ashley Paige Kennedy – Lewis County HS

Video Bids have been extended to the following:
Elementary Small:
LBJ
Rodburn
Tygart Creek
Elementary Large:
Clearfield
McBrayer
Middle School Small:
Chavies
College View
Middle School Medium:
In Progress
Middle School Large:
Adair County
Farristown
Middle School Super Large:
Fleming Neon
Jessie Clark
Woodford County

2014-2015 KAPOS ELEMENTARY/MIDDLE SCHOOL
REGIONAL RESULTS

Region 1
Elementary None
Small None
Medium None
Large None
Super Large None

Region 2
Elementary None
Small                                          Webster County
Medium                                    James Madison
Large                                          Union County
Super Large                            None

Region 3
Elementary                             None
Small                                           Hancock County
Medium                                     College View
Large                                           Daviess County
Super Large                             Owensboro

Region 3 Scholarship Winners:
Emily Hardesty – Breckinridge County High School
Claire Ottman – Owensboro High School
Kate Sook – Owensboro High School

Region 4
Elementary                           None
Small                                         Drakes Creek
Medium                                   Barren County
Large                                         South Warren
Super Large                           Bowling Green

Region 5
Elementary                            None
Small                                          None
Medium                                   TK Stone
Large                                         East Hardin
Super Large                           Adair County

Region 5 Libby Burr Scholarship Winners:
Kailey Martin – Central Hardin High School
Taylor Scott – Marion County High School

Region 6
Elementary Small              St. Bernard
Elementary Large              Farmer
Small                                          Bernheim
Medium                                   Eastside
Large                                         St. Bernard
Super Large                           Eastside

Region 7
Elementary Small               None
Elementary Large              Greathouse
Small                                          Barrett
Medium                                   Noe
Large                                         Johnson Traditional
Super Large                          Johnson Traditional

Region 8
Elementary                            None
Small                                          Anderson
Medium                                   Shelby West
Large                                         Spencer County
Super Large                           North Oldham

Region 9
Elementary                           None
Small                                         None
Medium                                  Conner
Large                                        Twenhofel
Super Large                          Turkey Foot

Region 9 Scholarships:
Winner:
Madison Cox – Cooper HS
Runners up:
Courtney Vasseur – Ryle HS
Morgan Spare-Conner HS
Hannah Rogers-Boone County HS

Region 10
Elementary Small              Pendleton County Red
Elementary Large             Taylor Elementary (Bracken)
Small                                         Harrison County
Medium                                  Woodland
Large                                         Robert D. Campbell
Super Large                           Bracken County

Region 11
Elementary                            None
Small                                          Foley
Medium                                   Morton
Large                                         Jessie Clark
Super Large                           EJ Hayes

Region 12
Elementary                           None
Small                                         Northern
Medium                                   Southern
Large                                         West Jessamine
Super Large                           Rockcastle County

Region 13
Elementary Large              Whitley Central
Small                                           None
Medium                                    North Laurel
Large                                          Clay County
Super Large                            Knox County

Region 14
Elementary Small               Chavies
Elementary Large               Marie Roberts Caney
Small                                           AB Combs
Medium                                     Hazard
Large                                           East Perry
Super Large                             Willard

Region 15
Elementary Small               South Magoffin
Elementary Large               None
Small                                           Pikeville
Medium                                     Belfry
Large                                           Millard
Super Large                             Valley

Region 16
Elementary Small                 Prichard
Elementary Large                 Flemingsburg
Small                                            West Carter
Medium                                      Simons (Fleming County)
Large                                            Lewis County
Super Large                              Rowan County

2013-2014 KAPOS ELEMENTARY/MIDDLE SCHOOL/JUNIOR HIGH REGIONAL RESULTS

Region 1
Elementary None
Small Benton
Medium None
Large None
Super Large None
Junior High None

Region 2
Elementary None
Small Webster County
Medium Union County
Large None
Super Large None
Junior High None

Region 3
Elementary None
Small None
Medium Burns
Large College View
Super Large Butler County
Junior High None

Region 4
Elementary None
Small Auburn
Medium Bowling Green
Large South Warren
Super Large Russell County
Junior High None

Region 5
Elementary None
Small Bluegrass
Medium James T. Alton
Large East Hardin
Super Large LaRue County
Junior High None

Region 6
Elementary Farmer
Small None
Medium Eastside
Large Farnsley
Super Large Eastside
Junior High None

Region 7
Elementary Greathouse
Elementary Non-Tumbling Atkinson (regional competition only)
Small Noe
Medium CAL
Large JCTMS
Super Large Johnson
Junior High None

Region 8
Elementary None
Small West
Medium Spencer County
Large East Oldham
Super Large East
Junior High None

Region 9
Elementary None
Small R. A. Jones
Medium Gray
Large Conner
Super Large Turkey Foot
Junior High None

Region 10
Elementary Bracken County
Small Harrison County
Medium Clark
Large None
Super Large Bracken County & McNabb
Junior High None

Region 11
Elementary None
Small Foley
Medium Madison Middle
Large Jessie Clark
Super Large E J Hayes (Lexington)
Junior High Model

Region 12
Elementary None
Small Garrard County
Medium Southern
Large Casey County
Super Large None
Junior High Somerset

Region 13
Elementary Pleasant View
Small South Laurel
Medium Clay County
Large None
Super Large North Laurel
Junior High None

Region 14
Elementary Marie Roberts Caney
Small A. B. Combs
Medium Powell County
Large Chavies
Super Large East Perry
Junior High None
K-Pep East Perry

Region 15
Elementary None
Small Belfry
Medium None
Large Millard
Super Large Valley
Junior High Pikeville

Region 16
Elementary Flemingsburg
Small East Carter
Medium East Carter
Large Boyd County
Super Large Rowan County
Junior High None

At-Large bids were given to and accepted by the following teams:
Medium Barren County Middle
Grayson County Middle
Large Barrett Middle
Crosby Middle
Simons Middle
Super Large Mt. Washington Middle
Owensboro Middle

2012-2013 KAPOS COACH OF THE YEAR
Jennifer McKenzie – Reidland

2012-2013 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNER
Alexandria Miller, South Laurel High School

2012-2013 KAPOS MIDDLE SCHOOL
REGIONAL RESULTS

Region 1
Small None
Medium None
Large Benton Middle School
Super Large None

Region 2
Small None
Medium Union County Middle School
Large None
Super Large None

Region 3
Small None
Medium Burns Middle School
Large Grayson County Middle School
Super Large Butler County Middle School

Region 4
Small Warren East Middle School
Medium James E. Bazzell Middle School
Large South Warren Middle School
Super Large Russell County Middle School

Region 5
Small None
Medium Bluegrass Middle School
Large James T. Alton Middle School
Super Large LaRue County Middle School

Region 6
Small None
Medium Eastside Middle School
Large Eastside Middle School
Super Large Johnson Traditional Middle School

Region 7
Small Ramsey Middle School
Medium None
Large JCTMS Middle School
Super Large None

Region 8
Small None
Medium Maurice Bowling Middle School
Large East Oldham Middle School
Super Large None

Region 9
Small None
Medium Summit View Middle School
Large None
Super Large Turkey Foot Middle School

Region 10
Small None
Medium J. B. McNabb Middle School
Large Campbell County Middle School
Super Large Bracken County Middle School

Region 11
Small Madison Middle School
Medium Farristown Middle School
Large Caudill Middle School
Super Large Woodford County Middle School
Junior High:
Super Large Model Middle School

Region 12
Small Boyle County Middle School
Medium Southern Middle School
Large Casey County Middle School
Super Large Garrard County Middle School
Junior High:
Small Somerset Middle School

Region 13
Small None
Medium None
Large Corbin Middle School
Super Large North Laurel Middle School

Region 14
Small Wolfe County Middle School
Medium A. B. Combs Elementary School
Large Marie Roberts-Caney Elementary School
Super Large Chavies Elementary School
K-Pep Marie Roberts-Caney Elementary School

Region 15
Small Phelps Middle School
Medium Pikeville Middle School
Large Belfry Middle School
Super Large Johnson County Middle School

Region 16
Small Menifee County Middle School
Medium Simons Middle School
Large Rowan County Middle School
Super Large Verity Middle School

At-Large Bids were given to and accepted by the following teams:
Small None
Medium Berea Community Middle
Drakes Creek Middle
West Carter Middle
Large Lexington Traditional Middle
West Jessamine Middle
Super Large Adair County Middle
East Carter Middle

Past Competition Results

Here are the past results in the old format.

Archived files:

KAPOS 1999 State Results

1999 Boys

1999 Girls

KAPOS 2000 State Results

2000 Boys

2000 Girls

KAPOS 2001 Results

2001 boys KAPOS State Results

2001 Girls KAPOS State Results

2001 Region Competition Schedule/Results

KAPOS Girls Competition Results

KAPOS 2002 RESULTS

2002 KAPOS Competitions in region order

2002 KAPOS Competition Results

KAPOS 2003 RESULTS

2003 KAPOS Competition Results

KAPOS 2004 RESULTS

2004 KAPOS Competition Results