Scholarship Winners

2018-2019 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS
Brady Adkins – Harlan (Region 13)
Faith Bryan – Lewis County (Region 16)
Lauren Evans – Lewis County (Region 16)
Allie Flynn – Dixie Heights (Region 9)
Sydney Jones – Bell County (Region 13)
Sydney Miller – George Rogers Clark (Region 10)
Taylor Reaguer – Paul Laurence Dunbar (Region 11)
Taylor Roberts – Lee County (Region 14)
Elizabeth Williams – Owensboro (Region 3)

2017-2018 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS
Alexis Benson
– Beechwood (Region 9)
Haley Box
– Lewis County (Region 16)
Sarah Hall
– West Carter (Region 16)
Sydney Lay
– Middlesboro (Region 13)
Alleyna Locke
– Ryle (Region 9)
Hannah McCoy
– Belfry (Region 15)
Emily Porter
– Ohio County (Region 3)
Marissa Scilley
– Mason County (Region 10)
Sydney Starnes
– Monroe County (Region 4)
Amber Tien
– Williamstown (Region 8)

2016-2017 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS
Christina Pray – McCracken County (Region 1)
Sara Allen – Ohio County (Region 3)
Aspen Arnold – Butler County (Region 3)
Rhiannon Huffine – Breckinridge County (Region 3)
Makayla Wiseman – Grayson County (Region 3)
Rebecca Counts – Bowling Green (Region 4)
Hannah Harlan – Monroe County (Region 4)
Laura Graves – George Rogers Clark (Region 10)
Madison Sydnor – Pendleton County (Region 10)
Madison Brock – Bell County (Region 13)
Sarah Hoskins – Bell County (Region 13)
Ashley Belcher – East Ridge (Region 15)
Kaitlyn Hall – Ashland (Region 16)
Karilee Knipp – West Carter (Region 16)

2015-2016 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS
Caleb Andrew Burch – McCracken County (Region 1)
Anais Jeanette Compton – Bowling Green (Region 4)
Elizabeth Daniel Johnson – Nicholas County (Region 10)
Kaylin Mariah Wells – Pendleton County (Region 10)
Claire Emiko Sandberg – Berea (Region 11)
Abigail Paige Gannon – Belfry (Region 15)
Ashley Paige Kennedy – Lewis County (Region 16)
Emelia Lynn Branham – Russell (Region 16)
Madison DellaRene Carroll – West Carter (Region 16)
Nakita Jo Bryan – Russell (Region 16)

2014-2015 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS
Rachel Elizabeth Barnes – Pineville (Region 13)
Abigayle Tegan Evans  – Lewis County (Region 16)
Hannah Hazelwood – Madison Central (Region 11)
Abby E. Jones – Raceland (Region 16)
Kailey Brooke – Central Hardin (Region 5)
Courtney Michelle Vasseur – Ryle (Region 9)
Abigael Brooke Wheeler – Bourbon County (Region 10)

2013-2014 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS

Alexander “Ally” Barnett – Harrison County (Region 10)
Haley E. Dragoo – LaRue County (Region 5)
Megan Elise Poindexter – Grayson County (Region 3)
Emaley Russell – West Carter (Region 16)
Katherine Ann Wells – Johnson Central (Region 15)
Kaitlin Elizabeth Williams – Harrison County (Region 10)

2012-2013 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS
Kami Griffith – Breathitt County (Region 14)
Kyle Hunter – Russell County (Region 4)
Natalie Johnson – Butler Traditional (Region 6)
Breanna Jones – Apollo (Region 3)
Kenisha Kelsey – Russell County (Region 4)
Savanah Meade – Betsy Layne (Region 15)
Hannah Rosenberg – Ryle (Region 9)
Haley Russell – Reidland (Region 1)
Rebekah Smith – Bethlehem (Region 5)
Makenzie Waltermire – George Rogers Clark (Region 11)

ALTERNATES:
Madison Campbell – Madison Central (Region 11)
Kasee Sparks – Raceland (Region 16)

2011-2012 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS
Michelle Cantrell – Mayfield (Region 1)
Melissa Crepps – Bethlehem (Region 5)
Lee Foster – Apollo (Region 3)
Haley Freeman – Woodford County (Region 11)
Hailey McCollum – Somerset (Region 12)
Olivia McCracken – Bowling Green (Region 4)
Lakin Mills – Pike County Central (Region 15)
Katherine Redmond – Mason County (Region 10)
Morgan Sizemore – Paul Laurence Dunbar (Region 11)
Kathleen Smith – Pikeville (Region 15)
ALTERNATES:
Lauren Morrison – Bowling Green (Region 4)
Jessica White – Campbell County (Region 10)

2010-2011 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS
Joanie Alexander – Rockcastle County (Region 13)
Maggie Bellhorn – Ryle (Region 9)
Emily Bouchard – Daviess County (Region 3)
Emily Kendall – Harrison County (Region 10)
Violet Patty – Mayfield (Region 1)
Alexandra Rawlings – Campbell County (Region 10)
Breanna Shelton – Russellville (Region 4)
Samantha Shirley – Harrison County (Region 10)
Shelby Stein – Central Hardin (Region 5)
Hannah Stiles – McLean County (Region 3)
ALTERNATES:
Cortney Kane – Scott (Region 10)
Chelsea Morgan – Bellevue  (Region 9)

2009-2010 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS
Chelsea Webb Fischer – Bellevue (Region 9)
Brittany Lynn Ford – Berea (Region 10)
Courtney Opal Hatfield – Belfry (Region 15)
Rebecca Marie Haut – Johnson Central (Region 15)
Whitley Shae Hill – East Carter (Region 16)
Jaime Elizabeth Horne – Bourbon County (Region 10)
Brittany Elizabeth Jump – Conner (Region 9)
Jessica Rhea Martin – Reidland (Region 1)
Laura Susan Pait – Elizabethtown (Region 5)
Jessica J. Pence – Holy Cross (Region 9)
ATLERNATES:
Mackenzie I. Bentley – Pikeville (Region 15)
Jaclyn Rae Lunsford – Campbell County (Region 10)

2008-2009 KAPOS STELLA GILBSCHOLARSHIP WINNERS
Alexandria Leigh Butler – Warren Central (Region 4)
Courtney Crank – Boone County (Region  9)
Allison Renee Dailey – Mercer County (Region 12)
Leslie Caitlyn Grider – Bullitt Central (Region 6)
Angela Hall – Montgomery County (Region 10)
Anna Lea Hunt – Carlisle County (Region 1)
Chelsey Kurkowski – Pikeville (Region 15)
Tiffanie Sky Mourning – Owensboro (Region 3)
Brittany Christen Napier – Clay County (Region 13)
Kristia Antoinette Worthy – John Hardin (Region  5)
ATLERNATES:
Lindsay Likens – Ohio County (Region 3)
Jerrica LeAnn Moore – Sheldon Clark (Region 15)

2008-2009 DOUG & PAIGE GRANTSCHOLARSHIP WINNER
Jordan Hope Ann Masters – Belfry (Region 15)

2007-2008 KAPOS STELLA GILBSCHOLARSHIP WINNERS
Taylor Clark – Scott (Region 10)
Sarah DeWitt – Owensboro (Region 3)
Brianna Hammer – Monroe County (Region 4)
Billie Jo Johnson – Fleming County (Region 16)
Becky Jones – Hickman County (Region 1)
Kayla Kinker – Holmes (Region 9)
Samantha Meeks – Caldwell County (Region 2)
Sasha Pinson – Pike County Central (Region 15)
Allison Shanks – Grant County (Region 8)
Brandi Tackett – Perry County Central (Region 14)
ATLERNATES:
Devin Lee – North Laurel (Region 13)
Miriam Vanarsdale – Adair County (Region 5)

2007-2008 DOUG & PAIGE GRANT SCHOLARSHIP WINNER
Whitlee Hampton – Fleming County (Region 16)

2006-2007 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS
Logan Atwood – Lincoln County (Region 12)
Allison Carrico – Washington County (Region 5)
Jennifer Day – Grayson County (Region 3)
Casey Harmon – Menifee County (Region 16)
Haley Orrender – Highlands (Region 9)
Hillarie Rigdon – Barren County (Region 4)
Blair Rudesill – Marshall County (Region 1)
Kayla Talbott – Clinton County (Region 4)
Rebecca Woolum – Pineville (Region 13)
Jessica Workman – Campbell County (Region 10)
ATLERNATES:
Rebecca May – Marion County (Region 5)
Brooke Solomon – Campbell County (Region 10)

2006-2007 DOUG & PAIGE GRANT SCHOLARSHIP WINNER
Kacey Marr – Corbin (Region 13)

2005-2006 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS
Bethany Begley – Bourbon County (Region 10)
Tara Bishop – Washington County (Region 5)
Courtney Bowlin – Madison Central (Region 11)
Jessica Chaney – Wayne County (Region 12)
Jessica Feldhaus – Bracken County (Region 10)
Emily Hicks – Hickman County (Region 1)
Amy Miller – Simon Kenton (Region 8)
Sara E. Smith – Hancock County (Region 3)
Lacey Steele – Franklin-Simpson (Region 4)
Cameron Wilson – Webster County (Region 2)
ATLERNATES:
Amy Ellis – Russell County (Region 4)
Mallori LeCompte – Shelby County (Region 8)

2005-2006 DOUG & PAIGE GRANT SCHOLARSHIP WINNER
Heather Ward – Johnson Central (Region 15)

2004-2005 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS
Abigail Dillingham – Madisonville-North Hopkins (Region 2)
Shannon Martin – Perry County Central (Region 14)
Kia Owens – Pendleton County (Region 10)
Rachel Payne – Owensboro (Region 3)
Lauren Poer – Williamstown (Region 8)
Rachel Rowe – McCreary Central (Region 12)
Virginia Wachs – Pikeville (Region 15)
Amanda Waters – Central Hardin (Region 5)
Ciara Williams – Bryan Station (Region 11)
Jennifer Withrow – West Carter (Region 16)
ATLERNATES:
Abby Jones – Caldwell County (Region 2)
Laura Terrell – Washington County (Region 5)

2003-2004 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS
April Sh’Vonne Crockett – Bardstown (Region 5)
Christina Nichole Davis – Pikeville (Region )15
Rebecca D. Graham – Wolfe County (Region 14)
Tiffany Dawn Norris – Paul Laurence Dunbar (Region 11)
Tara Brooke Powell – Muhlenberg North (Region 3)
Ashley Lynn Rice – Fairdale (Region 6)
Aimee Michelle Young – Barren County (Region 4)
Andrea Rena Young – Holy Cross (Region 9)
Timothy Adam Wade – Russell County (Region 4)
Savannah Wall – Marshall County (Region 1)
ATLERNATES:
Jennifer Lynn Gilkey – Hopkins County Central (Region 2)
Kelly Russell – Boyle County (Region 12)

2002-2003 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNERS
Olivia Nicole Browning – Marion County (Region 5)
KaDawna Linlee Cooper – East Carter (Region 16)
Whitney Asher Crowe – Estill County (Region 14)
Autumn Lynn Edwards – Pulaski Southwestern (Region 12)
Laura Elizabeth Jones – Muhlenberg South (Region 3)
Kara Lynn Nichols – Butler Traditional (Region 6)
Nikita Renae Palmer – Marshall County (Region 1)
Kirbi Suzette Varney – Belfry (Region 15)
Jenny Teresa White – Boyle County (Region 12)
Cassidy Williamson – McClean County (Region 3)
ATLERNATES:
Stacy Leigh Browning – Crittenden County (Region 2)
Trisha Tabor – Breckinridge County (Region 3)