Past Results – Regional

2018-2019

Region 1
Elementary:       None
Middle School:
Small                     None
Medium                None
Large                     None
Super Large        None

Region 2
Elementary:        None
Middle School:
Small                     James Madison
Medium                Henderson North
Large                     Union County
Super Large        None

Region 3
Elementary:
Small                     South Hancock 
Large                     North Hancock
Middle School:
Small                     Burns
Medium                Grayson County
Large                     College View
Super Large        Owensboro

Region 4                 
Elementary:        None
Middle School:
Small                     Bowling Green
Medium                Drakes Creek
Large                     Russell County
Super Large        Barren County

Region 5
Elementary:        None
Middle School:
Small                     East Hardin
Medium                Green County
Large                     None
Super Large        West Hardin

Region 5 Libby Burr Scholarship Winner:

Region 6
Elementary:
Small                     Tully
Large                     Farmer
Middle School:
Small                     Zoneton
Medium                Eastside
Large                     None
Super Large        Farnsley

Region 7
Elementary:
Small                     Stopher
Large                     Greathouse
Middle School:
Small                     Noe
Medium                JCTMS
Large                     None
Super Large        Barret

Region 8
Elementary:        None
Middle School:
Small                     Maurice Bowling
Medium                Shelby West
Large                     Oldham County
Super Large        Walton Verona                   

Region 9
Elementary:        None
Middle School:
Small                     Summit View
Medium                Highlands
Large                     Gray
Super Large        Ballyshannon

Region 9  Scholarship Winners:

Region 10
Elementary:
Small                     None
Large                     Mason County
Middle School:
Small                     Woodland
Medium                RD Campbell
Large                     Bourbon County
Super Large        McNabb

Region 10  Scholarship Winner:

Region 11
Elementary:
Small                     Millcreek
Large                     Berea
Middle School:
Small                     Clark Moores
Medium                E. J. Hayes
Large                     Morton
Super Large        Woodford County

Region 12
Elementary:        None
Middle School:
Small                     Somerset Meece
Medium                Rockcastle County
Large                     Garrard County
Super Large        East Jessamine

Region 13
Elementary:
Small                     None
Large                     East Bernstandt
Middle School:
Small                     Knox County
Medium                Middlesboro
Large                     Corbin
Super Large        Clay County

Region 14
Elementary:
Small                     Martha Jane Potter
Large                     West Perry
Middle School:
Small                     Cowan
Medium                West Perry
Large                     Powell County
Super Large        Lee County

Region 14 Scholarship Winners:
Merri Katheryn Prater Scholarship – Hannah Wheeler (Powell County)

Betty Novak Scholarship – Cameron McIntosh (Wolfe County)

Region 15
Elementary:
Small                     Pikeville
Large                     Johns Creek
Middle School:
Small                     Millard
Medium                Pikeville
Large                     Johns Creek
Super Large        Belfry

Region 15 Jeanette Elder Scholarship – Kaytlyn Carlington (Betsy Layne)

Region 15 Outstanding Cheerleader Scholarship – Emily Hager (Pikeville)

Region 16
Elementary:
Small                     Rodburn
Large                     Clearfield
Middle School:
Small                     Rowan County
Medium                Russell
Large                     None
Super Large        Ashland

Region 16 Scholarship Winners:
Virginia Murphy Top Academic Scholarship – Faith Bryan (Lewis County)

Outstanding Cheerleader Scholarship – Autumn Hill (Ashland)

2018-2019 KAPOS Video Bids Announced:

Small Elementary:
Belfry  (Region 15)
LBJ  (Region 14)
McBrayer  (Region 16)
Prestonsburg (Region 15)
St. Gabriel

Large Elementary:
Belfry (Region 15)
Paintsville (Region 15)

Small Middle:
Crosby (Region 7)

Medium Middle:
Camp Ernst (Region 9)

Large Middle:
Farristown (Region 11)
Henderson South (Region 2)
Scott County (Region 11)
South Warren  (Region 4)
Turkeyfoot (Region 9)

Super Large Middle:
Jessie Clark (Region 11)
Louisa (Region 15)

2017-2018 KAPOS ELEMENTARY/MIDDLE SCHOOL
REGIONAL RESULTS

Region 1
Elementary          None
Middle School:
Small                     None
Medium                None
Large                     None
Super Large         None

Region 2
Elementary          None
Middle School:
Small                     James Madison
Medium                Webster County
Large                     Union County
Super Large         Henderson North

Region 3
Elementary:
Small                     South Hancock
Large                     North Hancock
Middle School:
Small                     Grayson County
Medium                Burns
Large                     College View
Super Large         Owensboro

Region 4
Elementary          None
Middle School:
Small                     Bowling Green Jr. High
Medium                Drakes Creek
Large                     Russell County
Super Large         Barren County

Region 5
Elementary          None
Middle School:
Small                     East Hardin
Medium                Bardstown
Large                     Taylor County
Super Large         None

Region 5 Libby Burr Scholarship Winner:
Sydney Amos – North Hardin High School

Region 6
Elementary:
Small                     Tully
Large                     St. Gabriel
Middle School:
Small                     Ramsey
Medium                Eastside, White
Large                     Eastside, Blue
Super Large         None

Region 7
Elementary:
Small                     Stopher
Large                     Greathouse
Middle School:
Small                     Western
Medium                Noe
Large                     Barrett
Super Large         Johnson

Region 8
Elementary          None
Middle School:
Small                     Henry County
Medium                South Oldham
Large                     Grant County
Super Large         None

Region 9
Elementary          None
Middle School:
Small                     Newport
Medium                Summit View Academy
Large                     Gray
Super Large         Camp Ernst

Region 9  Scholarship Winners:
Maddie Bland
– Cooper HS
Hannah Kimble – Highlands HS
Jenna Squires – Boone County HS
Caralyne Wallace – Newport HS

Region 10
Elementary:
Small                     None
Large                     Taylor Elementary
Middle School:
Small                     Harrison County
Medium                RD Campbell
Large                     Campbell County
Super Large         Bourbon County

Region 10  Scholarship Winner:
Marissa Salley – Mason County HS
Scholarship Runners Up:
Alexis Ranson
– Paris HS
Kylie Renchen – Campbell County HS
Mallarie Rosel – Bracken County HS
Bonnie Wright – Bourbon County HS

Region 11
Elementary          Berea Community
Middle School:
Small                     Leestown
Medium                E. J. Hayes
Large                     Lexington Christian
Super Large         Woodford County

Region 12
Elementary          None
Middle School:
Small                     Somerset Meece
Medium                Northern
Large                     East Jessamine
Super Large         Wayne County

Region 13
Elementary:
Small                     Big Creek
Large                     Burning Springs
Middle School:
Small                     Knox County
Medium                Middlesboro
Large                     Corbin
Super Large         Clay County

Region 14
Elementary:
Small                     Marie Roberts Caney
Large                     West Perry
Middle School:
Small                     East Perry
Medium                Fleming Neon
Large                     Whitesburg
Super Large         West Perry

Region 15
Elementary:
Small                     Pikeville
Large                     Johns Creek
Middle School:
Small                     Valley
Medium                Pikeville
Large                     Johns Creek
Super Large         Louisa

Region 15 Jeanette Elder Scholarship Winner:
Kassidy Childers– Pike Central High School

Region 16
Elementary:
Small                     Rodburn
Large                     McBrayer
Middle School:
Small                     Rowan County
Medium                East Carter
Large                     Boyd County
Super Large         Elliott County

Region 16 Scholarship Winners
Virginia Murphy Top Academic Scholarship:

Sarah Hall – West Carter
Outstanding Cheerleader Scholarships:
Sydney Sturgill – Elliott County

2016-2017 KAPOS ELEMENTARY/MIDDLE SCHOOL
REGIONAL RESULTS

Region 1
Elementary          None
Middle School:
Small                     None
Medium                None
Large                     None
Super Large         None

Region 2
Elementary          None
Middle School:
Small                     James Madison
Medium                Union County
Large                     None
Super Large         Henderson North

Region 3
Elementary          None
Middle School:
Small                     Grayson County
Medium                Daviess County
Large                     Owensboro
Super Large         Butler County

Region 3 Scholarship Winners:
Sara Allen – Ohio County High School
Kendra Dockery – Butler County High School
Riley Glenn – Daviess County High School
Rhiannon Huffines – Breckinridge County High School
Challee Shartzer – Grayson County High School

Region 4
Elementary          None
Middle School:
Small                     Bowling Green
Medium                South Warren
Large                     Monroe County
Super Large         Barren County

Region 5
Elementary          None
Middle School:
Small                     East Hardin
Medium                Bardstown
Large                     Taylor County
Super Large         LaRue County

Region 6
Elementary:
Small                     Tully
Large                     Farmer
Middle School:
Small                     Mt. Washington
Medium                Eastside, White
Large                     Eastside, Blue
Super Large         Ramsey

Region 7
Elementary:
Small                     Stopher
Large                     Greathouse
Middle School:
Small                     Kammerer
Medium                Noe
Large                     Barrett
Super Large         Crosby

Region 8
Elementary          None
Middle School:
Small                     Spencer County
Medium                East Oldham
Large                     Shelby West
Super Large         North Oldham

Region 8 Jane Myer Scholarship Winners:
Maranda Ward
– Trimble County High School
Ashton McGuire – Owen County High School

Region 9
Elementary          None
Middle School:
Small                     Summit View Academy
Medium                Gray
Large                     None
Super Large         Camp Ernst

Region 10
Elementary:
Small                     None
Large                     Taylor Elementary
Middle School:
Small                     Woodland
Medium                Campbell County
Large                     Harrison County
Super Large         RD Campbell

Region 11
Elementary          None
Middle School:
Small                     Foley
Medium                E. J. Hayes
Large                     Morton
Super Large         Farristown

Region 12
Elementary          None
Middle School:
Small                     Southern Pulaski
Medium                Somerset Meece
Large                     Garrard County
Super Large         Rockcastle County

Region 13
Elementary:
Small                     Burning Springs
Large                     Burning Springs
Middle School:
Small                     South Laurel
Medium                North Laurel
Large                     Whitley County
Super Large         Clay County

Region 14
Elementary:
Small                     Marie Roberts Caney
Large                     None
Middle School:
Small                     Chavies
Medium                Hazard
Large                     Estill County
Super Large         Sebastian

Region 14 Scholarship Winners
Betty Novak Scholarship:
Cameron French
 – Wolfe County High School
Merri Kathryn Prater Scholarship:
Taylor Jones
 – Estill County High School

Region 15
Elementary:
Small                     Pikeville
Large                     Johns Creek
Middle School:
Small                     Elkhorn City
Medium                Dorton
Large                     Johns Creek
Super Large         Belfry

Region 16
Elementary:
Small                     Flemingsburg
Large                     Clearfield
Middle School:
Small                     Rowan County
Medium                East Carter
Large                     Boyd County
Super Large         Ashland

Region 16 Scholarship Winners
Virginia Murphy Top Academic Scholarship ($750):

Kaitlyn Hall – Ashland
Outstanding Cheerleader Scholarships ($500):
Whitney Nicole Porter – Ashland
Kayleigh Carver – Greenup County
Academic Scholarships ($500):
Brooke Kallner – Lewis County
Haylee Stamm – Lewis County

Video bids have been awarded to and accepted by the following teams:
Elementary Small:    Jeffersontown
                                    RG Eversole
                                    LBJ
                                    Rodburn

Elementary Large:    Big Creek
                                    Paintsville
                                    McBrayer
                                    Prichard

Small Middle:           AB Combs
                                   Turkeyfoot

Medium Middle:     JCTMS

Large Middle:          Millard
                                  East Jessamine
                                  Lewis County

Super Large Middle: Russell County

2015-2016 KAPOS ELEMENTARY/MIDDLE SCHOOL
REGIONAL RESULTS

Region 1
Elementary          None
Small                     None
Medium                None
Large                     None
Super Large         None

Region 2
Elementary          None
Middle School:
Small                     Crittenden County
Medium                James Madison
Large                     None
Super Large         None

Region 3
Elementary          None
Middle School:
Small                     Grayson County
Medium                Burns
Large                     Daviess County
Super Large         Owensboro

Region 3 Scholarship Winners:
Madison Blades
Veronica Hess
Briana Nix
Haley Rice
El’Agance Shemwell

Region 4
Elementary          None
Middle School:
Small                     Drakes Creek
Medium                Russell County
Large                     South Warren
Super Large         Barren County

Region 5
Elementary          None
Middle School:
Small                     TK Stone
Medium                None
Large                     East Hardin
Super Large         None

Libby Burr Scholarship Winners:
Michaela Brangers – Elizabethtown HS
Kelsie Edelen – Marion County HS

Region 6
Elementary:
Small                     St. Bernard
Large                     Farmer
Middle School:
Small                     Eastside
Medium                Eastside
Large                     Zoneton
Super Large         Farnsley

Region 7
Elementary:
Small                     None
Large                     Greathouse
Middle School:
Small                     Noe
Medium                Carrithers
Large                     Barret
Super Large         Crosby

Region 8
Elementary          None
Middle School:
Small                     Spencer County
Medium                East Oldham County
Large                     None
Super Large         North Oldham County

Region 9
Elementary          None
Middle School:
Small                     None
Medium                Turkey Foot
Large                     Camp Ernst
Super Large         Conner

Region 9 Scholarship Winners:
Rachel Bowling.- Conner HS
Kasey Johnson – Boone County HS
Krista Mills – Newport HS
Olivia Niemi – Ryle HS

Region 10
Elementary:
Small                     None
Large                     Taylor Elementary
Small                     Campbell County
Medium                Harrison County
Large                     RD Campbell
Super Large         Bracken County

Region 11
Elementary          None
Middle School:
Small                     Foley
Medium                Caudill
Large                     E. J. Hayes
Super Large         Morton

Region 12
Elementary          None
Middle School:
Small                     Bate
Medium                Pulaski Southern
Large                     Somerset
Super Large         West Jessamine

Region 13
Elementary          None
Middle School:
Small                     South Laurel
Medium                None
Large                     Corbin
Super Large         North Laurel

Region 14
Elementary:
Small                     RG Eversole
Large                     Marie Roberts Caney
Middle School:
Small                     AB Combs
Medium                East Perry
Large                     Sebastian
Super Large         Willard

Region 15
Elementary:
Small                     South Magoffin
Large                     Johns Creek
Middle School:
Small                     Elkhorn City
Medium                Johnson County
Large                     Millard
Super Large         Louisa

Jeanette Elder Scholarship:
Abigail Gannon – Belfry HS

Region 16
Elementary:
Small                     Flemingsburg
Large                     Prichard
Middle School:
Small                     Rowan County White
Medium                East Carter
Large                     Lewis County
Super Large         Morgan County

Virginia Murphy Top Academic Scholarship:
Ashley Paige Kennedy – Lewis County HS

Video Bids have been extended to the following:
Elementary Small:
LBJ
Rodburn
Tygart Creek
Elementary Large:
Clearfield
McBrayer
Middle School Small:
Chavies
College View
Middle School Large:
Adair County
Farristown
Middle School Super Large:
Fleming Neon
Jessie Clark
Woodford County

2014-2015 KAPOS ELEMENTARY/MIDDLE SCHOOL
REGIONAL RESULTS

Region 1
Elementary None
Small None
Medium None
Large None
Super Large None

Region 2
Elementary None
Small             Webster County
Medium        James Madison
Large             Union County
Super Large None

Region 3
Elementary  None
Small             Hancock County
Medium        College View
Large             Daviess County
Super Large Owensboro

Region 3 Scholarship Winners:
Emily Hardesty – Breckinridge County High School
Claire Ottman – Owensboro High School
Kate Sook – Owensboro High School

Region 4
Elementary  None
Small             Drakes Creek
Medium        Barren County
Large             South Warren
Super Large Bowling Green

Region 5
Elementary  None
Small             None
Medium        TK Stone
Large             East Hardin
Super Large Adair County

Region 5 Libby Burr Scholarship Winners:
Kailey Martin – Central Hardin High School
Taylor Scott – Marion County High School

Region 6
Elem Small   St. Bernard
Elem Large   Farmer
Small             Bernheim
Medium        Eastside
Large             St. Bernard
Super Large Eastside

Region 7
Elem Small   None
Elem Large   Greathouse
Small             Barrett
Medium        Noe
Large             Johnson Traditional
Super Large Johnson Traditional

Region 8
Elementary  None
Small             Anderson
Medium        Shelby West
Large             Spencer County
Super Large North Oldham

Region 9
Elementary  None
Small             None
Medium        Conner
Large             Twenhofel
Super Large Turkey Foot

Region 9 Scholarships:
Winner:
Madison Cox – Cooper HS
Runners up:
Courtney Vasseur – Ryle HS
Morgan Spare-Conner HS
Hannah Rogers-Boone County HS

Region 10
Elem Small   Pendleton County Red
Elem Large   Taylor Elementary (Bracken)
Small             Harrison County
Medium        Woodland
Large             Robert D. Campbell
Super Large Bracken County

Region 11
Elementary  None
Small             Foley
Medium        Morton
Large             Jessie Clark
Super Large EJ Hayes

Region 12
Elementary  None
Small             Northern
Medium        Southern
Large             West Jessamine
Super Large Rockcastle County

Region 13
Elem Large  Whitley Central
Small             None
Medium        North Laurel
Large             Clay County
Super Large Knox County

Region 14
Elem Small   Chavies
Elem Large   Marie Roberts Caney
Small             AB Combs
Medium        Hazard
Large             East Perry
Super Large Willard

Region 15
Elem Small   South Magoffin
Elem Large   None
Small             Pikeville
Medium        Belfry
Large             Millard
Super Large Valley

Region 16
Elem Small   Prichard
Elem Large   Flemingsburg
Small             West Carter
Medium        Simons (Fleming County)
Large             Lewis County
Super Large Rowan County

2013-2014 KAPOS ELEMENTARY/MIDDLE SCHOOL/JUNIOR HIGH REGIONAL RESULTS

Region 1
Elementary None
Small Benton
Medium None
Large None
Super Large None
Junior High None

Region 2
Elementary None
Small Webster County
Medium Union County
Large None
Super Large None
Junior High None

Region 3
Elementary None
Small None
Medium Burns
Large College View
Super Large Butler County
Junior High None

Region 4
Elementary None
Small Auburn
Medium Bowling Green
Large South Warren
Super Large Russell County
Junior High None

Region 5
Elementary None
Small Bluegrass
Medium James T. Alton
Large East Hardin
Super Large LaRue County
Junior High None

Region 6
Elementary Farmer
Small None
Medium Eastside
Large Farnsley
Super Large Eastside
Junior High None

Region 7
Elementary Greathouse
Elementary Non-Tumbling Atkinson (regional competition only)
Small Noe
Medium CAL
Large JCTMS
Super Large Johnson
Junior High None

Region 8
Elementary None
Small West
Medium Spencer County
Large East Oldham
Super Large East
Junior High None

Region 9
Elementary None
Small R. A. Jones
Medium Gray
Large Conner
Super Large Turkey Foot
Junior High None

Region 10
Elementary Bracken County
Small Harrison County
Medium Clark
Large None
Super Large Bracken County & McNabb
Junior High None

Region 11
Elementary None
Small Foley
Medium Madison Middle
Large Jessie Clark
Super Large E J Hayes (Lexington)
Junior High Model

Region 12
Elementary None
Small Garrard County
Medium Southern
Large Casey County
Super Large None
Junior High Somerset

Region 13
Elementary Pleasant View
Small South Laurel
Medium Clay County
Large None
Super Large North Laurel
Junior High None

Region 14
Elementary Marie Roberts Caney
Small A. B. Combs
Medium Powell County
Large Chavies
Super Large East Perry
Junior High None
K-Pep East Perry

Region 15
Elementary None
Small Belfry
Medium None
Large Millard
Super Large Valley
Junior High Pikeville

Region 16
Elementary Flemingsburg
Small East Carter
Medium East Carter
Large Boyd County
Super Large Rowan County
Junior High None

At-Large bids were given to and accepted by the following teams:
Medium Barren County Middle
Grayson County Middle
Large Barrett Middle
Crosby Middle
Simons Middle
Super Large Mt. Washington Middle
Owensboro Middle

2012-2013 KAPOS COACH OF THE YEAR
Jennifer McKenzie – Reidland

2012-2013 KAPOS STELLA GILB SCHOLARSHIP WINNER
Alexandria Miller, South Laurel High School

2012-2013 KAPOS MIDDLE SCHOOL
REGIONAL RESULTS

Region 1
Small None
Medium None
Large Benton Middle School
Super Large None

Region 2
Small None
Medium Union County Middle School
Large None
Super Large None

Region 3
Small None
Medium Burns Middle School
Large Grayson County Middle School
Super Large Butler County Middle School

Region 4
Small Warren East Middle School
Medium James E. Bazzell Middle School
Large South Warren Middle School
Super Large Russell County Middle School

Region 5
Small None
Medium Bluegrass Middle School
Large James T. Alton Middle School
Super Large LaRue County Middle School

Region 6
Small None
Medium Eastside Middle School
Large Eastside Middle School
Super Large Johnson Traditional Middle School

Region 7
Small Ramsey Middle School
Medium None
Large JCTMS Middle School
Super Large None

Region 8
Small None
Medium Maurice Bowling Middle School
Large East Oldham Middle School
Super Large None

Region 9
Small None
Medium Summit View Middle School
Large None
Super Large Turkey Foot Middle School

Region 10
Small None
Medium J. B. McNabb Middle School
Large Campbell County Middle School
Super Large Bracken County Middle School

Region 11
Small Madison Middle School
Medium Farristown Middle School
Large Caudill Middle School
Super Large Woodford County Middle School
Junior High:
Super Large Model Middle School

Region 12
Small Boyle County Middle School
Medium Southern Middle School
Large Casey County Middle School
Super Large Garrard County Middle School
Junior High:
Small Somerset Middle School

Region 13
Small None
Medium None
Large Corbin Middle School
Super Large North Laurel Middle School

Region 14
Small Wolfe County Middle School
Medium A. B. Combs Elementary School
Large Marie Roberts-Caney Elementary School
Super Large Chavies Elementary School
K-Pep Marie Roberts-Caney Elementary School

Region 15
Small Phelps Middle School
Medium Pikeville Middle School
Large Belfry Middle School
Super Large Johnson County Middle School

Region 16
Small Menifee County Middle School
Medium Simons Middle School
Large Rowan County Middle School
Super Large Verity Middle School

At-Large Bids were given to and accepted by the following teams:
Small None
Medium Berea Community Middle
Drakes Creek Middle
West Carter Middle
Large Lexington Traditional Middle
West Jessamine Middle
Super Large Adair County Middle
East Carter Middle

Past Competition Results

Here are the past results in the old format.

Archived files:

KAPOS 1999 State Results

1999 Boys

1999 Girls

KAPOS 2000 State Results

2000 Boys

2000 Girls

KAPOS 2001 Results

2001 boys KAPOS State Results

2001 Girls KAPOS State Results

2001 Region Competition Schedule/Results

KAPOS Girls Competition Results

KAPOS 2002 RESULTS

2002 KAPOS Competitions in region order

2002 KAPOS Competition Results

KAPOS 2003 RESULTS

2003 KAPOS Competition Results

KAPOS 2004 RESULTS

2004 KAPOS Competition Results